Köpeklere Yedirilmemesi Gerekenler

Tarih : 10.04.2020 | Kategori: Beslenme ve Sağlık
Köpeklere Yedirilmemesi Gerekenler

Saglikli köpek beslenmesi hakkinda bilgi sahibi olmak isteyen ve evde köpek bakimi gerçeklestiren kisilerin, köpeklere yedirilmemesi gerekenler hakkinda bilgi sahibi olmasi çok önemlidir. Aksi halde köpek sahiplerinin, kendi yediklerini köpeklere de yedirmeleri, hafif sindirim problemlerine neden olabilecegi gibi ciddi saglik sorunlarina ve hatta köpek ölümlerine de neden olabilir. Çünkü köpeklerin metabolizmasi insanlar ve diger tüm canlilardan farklidir.

Saglikli Köpek Beslenmesinde Bu Besinlere Yer Yok

Köpeklerin kemik yedigi gerçegi, tavuk ve kuzu kemigi gibi ince kemikler ve balik kilçigi için söz konusu degildir. Köpeklere yedirilmemesi gerekenler arasinda yer alan ince kemikler, köpegin sindirim sistemini yirtarak, öncelikle sik kusmasina, ardindan enfeksiyon almasina ve sonra da hizli bir sekilde ölmesine neden olabilir.

bulutvet-cikolata

Saglikli köpek beslenmesinde çikolata, çay ve kahve gibi, içeriginde kafein bulunan besinlere de yer yoktur. Kafein, tipki insanlarda oldugu gibi köpeklerde de kalp, damar ve sinir sistemine olumsuz etkiler yapar. Hafif belirtilerin yaninda tasikardi ve felç durumlarini ortaya çikartabilen kafein, anne karnindaki köpege ya da annesini emen köpege bile geçebilmektedir. Ve en kötüsü, tüm bunlarin ölümle sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Kedi mamasi ve köpek mamasi birbirinden çok farklidir. Köpeklere yedirilmemesi gerekenler arasinda kedi mamasi da yer almamaktadir. Içeriginde yüksek miktarda yag ve kolesterol bulunduran kedi mamasi köpeklerde yüksek kolesterol ve tansiyona, böbrek ve gözlerde hasara ve çok daha fazlasina neden olabilir.

Bebek mamasina da saglikli köpek beslenmesinde yer verilmemektedir. Bunun nedeni, köpekler açisindan toksin madde niteliginde olan sogan tozunun bebek mamasi içerisinde yer alabilme ihtimalidir. Buna bagli olarak kansizlik gelisebilir.Kurulum Gerektirmeyen Bulut Veteriner Programı

14 günlük ücretsiz deneme süresince tüm özelliklerimizden ücretsiz faydalanın.

14 Gün Ücretsiz Deneyin