Sağlıklı ve Mutlu Kediler İçin Beslenme Tüyoları Nelerdir

Tarih : 15.12.2023 | Kategori: Beslenme ve Sağlık
Sağlıklı ve Mutlu Kediler İçin Beslenme Tüyoları Nelerdir

Geçmişten bugüne insanlarla iç içe yaşayan kedilerin kendine özgü bir beslenme rutini vardır. Doğaları gereği avlanarak karınlarını doyurma içgüdüsüyle hayata gelen bu canlılar, modern dünyada özel içeriklere sahip mamalarla beslenmeye başlamıştır. Fakat patili arkadaşınızın sağlıklı ve mutlu olması için bu hazır gıdaların özenle seçilmesi son derece önemlidir. Bu yazıda sevimli dostunuzun daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayan doğru kedi beslenmesinin öneminden ve püf noktalarından bahsettik. 

Sağlıklı Beslenme ve Kedilerin Uzun Ömrü Arasındaki Bağlantı Nedir?

Canlıların temel yaşam gereksinimleri arasındaki beslenme, zihinsel ve bedensel fonksiyonların işleyişinde son derece önemlidir. Vücutta gelişen tüm metabolik ve fizyolojik reaksiyonları etkilediği için kedilerin hem günlük rutinlerinde hem uzun ömürlü olmasında kritik rol oynar. Sağlıklı kedi beslenmesi, patili dostunuzun enerji ihtiyacını karşılamasını ve dengeli bir kiloya sahip olmasını mümkün kılar. Böylelikle kediniz, daha uzun ve mutlu bir yaşam sürer.

Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam Sürmeleri için Kedilerin Özel Beslenme İhtiyaçları Nelerdir?

Hayatınıza saf sevgiyi getiren kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için beslenme süreçlerine özen göstermelisiniz. Kedi bakımı ve beslenmesinde ihtiyaçlara uygun çözümlere başvurmakta fayda vardır. Örneğin patili dostunuzun ağırlığı normalin üzerindeyse obez kedilerin beslenmesine yönelik tavsiyeleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Hemen hemen tüm kediler için geçerli olan beslenme ihtiyaçları ise aşağıdaki gibidir. 

 

 • Kediler, yüksek kaliteli hayvansal proteine ihtiyaç duyar. Protein, kedilerde doku onarımından bağışıklık sistemine kadar pek çok fonksiyonu düzenler.
 • Temel besin maddelerinden taurin, kediler için hayati önem taşıyan bir amino asittir. Görme fonksiyonları ve kalp sağlığı açısından düzenli olarak vücuda alınması gerekir. 
 • Faydalı yağ asitleri, kedi beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle deri ve tüy sağlığında kritik rol oynar.

 

Sevimli oyunlarıyla neşe saçan kedinizin beslenme planını çeşitlendirerek ona farklı gıdalardan gelen faydalı bileşenleri sağlayabilirsiniz. Protein kaynakları, vitaminler, mineraller ve diğer besin maddeleri, ayrı gıda türlerinde bulunur. Bu nedenle patili dostunuza sadece tek tip kedi maması vermek yerine farklı seçenekler sunabilirsiniz. Fakat kedi beslenmesinde çeşitlilik yaratırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Mesela kedinizin intolerans ve alerji göstereceği mama çeşitlerinden uzak durabilirsiniz. 

Kediler İçin İdeal Beslenme Planı Belirlerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bireylerin en yakın arkadaşlarından olan kediler, kendilerine özgü karakterlere ve rutinlere sahiptir. Dolayısıyla patili dostunuzun sağlığı ve mutluluğu için beslenme alışkanlıklarını onun ihtiyaçlarına göre belirlemeniz oldukça önemlidir. Örneğin henüz hayata ilk adımlarını atan bir yavru kedinin beslenmesiyle yetişkinlerin düzeni birbirinden farklıdır. Takip eden başlıklarda mırıltısıyla huzur ve mutluluk veren kedinizin özelliklerine göre dikkat etmeniz gereken besleme detaylarını görebilirsiniz. 

Yaşına Göre 

Sevimli dostunuzun yaşı, ideal kedi beslenmesi planında mühim rol oynar. Kedilerde bebeklik evresi, ilk 6 ay olarak belirtilir. Yavru kediler, doğumu izleyen 4 hafta boyunca anne sütüyle beslenir. Ardından kademeli olarak bebek kedi beslenmesine uygun mamalara geçilir. Zihinsel ve bedensel gelişimin bir hayli hızlı olduğu bu dönemde yavru kedilere günde 3-4 defa mama verilmesi önerilir. 6.ayın ardından bu sıklık, günde 2-4 öğün olarak değişir. 

 

Tıpkı yeni doğan kedi beslenmesi gibi patili dostunuzun ilerleyen yaşlarına özel de bir düzen oluşturmalısınız. Bebeklik dönemini atlatan kediler, günlük enerji gereksinimini ortalama 60-80 kcal/kg besinle karşılar. Yaşlı kedi beslenmesi ise evcil hayvan sahiplerinin en sık merak ettiği konulardan biridir. Uzun yıllardır sizinle olan kedinizin kalan ömrünü daha mutlu hâle getirmek için kolay sindirilebilen ve obeziteye yol açmayan mamalara yönelebilirsiniz.  

Cinsine Göre

Her kedinin kendi cinsine özgü özellikleri bulunur. Örneğin British kediler, büyük gözleri ve kısa tüyleriyle dikkat çeker. Bu cinsteki kediler, yüksek kas kütlesine sahiptir. Dolayısıyla British kedi beslenmesinde protein açısından zengin mamalar tercih edilmelidir. Bir diğer sık karşılaşılan tür olan tekir kediler ise muzip ve hareketli karakteriyle ön plana çıkar. Tekir kedi beslenmesinde günlük miktarı, gün içinde oradan oraya koşan patili dostunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiye göre belirleyebilirsiniz. 

Sağlık Durumuna Göre

Kedinizin sağlık durumuna göre beslenme planı oluştururken veteriner hekiminizin önerilerini dikkate almanız son derece önemlidir. Böylelikle patili dostunuzun fiziksel ve ruhsal açıdan iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Sağlık durumuna göre kedi beslenmesi rutini oluştururken şu hususlara dikkat etmelisiniz:

 

 • Böbrek rahatsızlığı olan kedilere düşük protein ve fosfor içeren besinler önerilir.
 • Diyabetli kediler için düşük karbonhidratlı, ideal kan şekeri seviyelerini koruyan mamalar uygundur.
 • İdrar yollarında sorun olan kedilere mesane taşı oluşumunu önleyen diyetetik besinler tavsiye edilir.
 • Obez kedilerin beslenmesinde düşük kalorili ve yüksek lif içeriğine sahip mamalar idealdir. 
 • Kısır kedi beslenmesinde düzen, artan metabolizma faaliyetleri azalan iştahtan dolayı daha farklıdır. Bu nedenle dişi ve erkek kısırlaştırılmış kedi beslenmesinde düşük kalorili mamaları tercih etmekte yarar vardır.

 

Ayrıca emziren kedilerin beslenmesi gibi özel durumlara uygun seçimler yapmak da önemlidir. Örneğin hamile kedi beslenmesinde protein, kalsiyum ve yağ açısından zengin enerji verici mamaları tercih edebilirsiniz. Ortalama 70-80 gün süren hamileliğin ardından minik yavrusunu kucağına olan patili dostunuza lohusa kedinin beslenmesine uygun mamalar vermeniz gerekir. Öte yandan, annesiz yavru kedi beslenmesi de özenle yapılmalıdır. Anne sütündeki antikorları alamayan minik patiler için özel olarak formülize edilen besinlerden yararlanabilirsiniz. 

Kediler İçin İdeal Beslenme Planı Nasıl Oluşturulur?

Kedinizin ihtiyaçlarına uygun bir beslenme planı oluşturmanın yolu, onun enerji seviyesini, kilosunu, sağlık durumunu ve yaşam evresini dikkate almaktan geçer. Ayrıca evin neşesi olan kedilerin ihtiyaç duyduğu protein, yağ, vitamin ve mineral dengesini sağlamak gerekir. Bu sayede patili arkadaşınızın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Evde Hazırlayabileceğiniz Besinler

Kedilerin ana öğünü, özel ve temiz içeriklere sahip mamalardır. Ancak bu mamalara ek olarak evde hazırlayabileceğiniz besinler de bulunur. Kedinize ek gıda olarak verebileceğiniz besinlerden bazıları şunlardır:

 

 • Pişmiş ve baharatsız et türleri
 • Protein kaynağı olan pişmiş yumurta
 • Yulaf, esmer pirinç, arpa ve buğday gibi tahıllar
 • Havuç, ıspanak, kabak gibi sıvı ve lif açısından zengin sebzeler
 • Aşırı olmamak kaydıyla muz, kavun, karpuz ve elma gibi meyveler

 

Diğer taraftan, kedi beslenmesinde yer almaması gereken bazı gıdalar da bulunur. Bunlar arasında ilk sırada süt ve süt ürünleri yer alır. Laktozu sindirme konusunda zorluk çeken kediler, süt içtiğinde hazımsızlık ya da ishal gibi sorunlar yaşar. Ayrıca patili dostunuzu çikolata, baharat, soğan ve sarımsak gibi besinlerden de uzak tutmalısınız. 

Özel Mamalar

Beslenme rutinin temel elemanı özel mamalar, kedilerin ihtiyaçlarını karşılamak için formüle edilmiş gıda kaynaklarıdır. Et bazlı proteinler, esansiyel yani dışarıdan alınan amino asitler, vitaminler ve mineraller içerir. Bu kapsamda kuru, yaş, konserve veya dondurulmuş mama gibi seçenekler bulunur. Kaliteli mamalar, genellikle besin değeri açısından dengelidir ve kolay sindirilebilir içeriklere sahiptir. Veteriner hekiminizin önerilerine göre kedinizin beslenme ihtiyaçlarını uygun mamaları kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Vitaminler

Kediler, gelişimini sürdürebilmek için çeşitli vitaminlere ihtiyaç duyar. A, B, C, D, E ve K vitamini gibi yararlı bileşenlerden her birinin ayrı faydası bulunur. Vitamin türlerinin kedilere sağladığı yararlar şöyledir:

 

 • A vitamini: Göz, kemik, tüy, tırnak, diş ve üreme sağlığını destekler.
 • B vitamini: Cilt ve tüy sağlığı açısından önemlidir.
 • C vitamini: Bağışıklık ve üriner sistemi için yararlıdır.
 • D vitamini: Diş, kemik ve böbrek sağlığını olumlu etkiler.
 • E vitamini: Bağışıklık sistemini destekler ve yaşlanmanın etkilerini azaltır.
 • K vitamini: Kemikleri korur ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. 

 

Kediniz için bu vitaminleri içeren, güvenilir takviyeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca kuru ve yaş mamalar da sayılan bileşenlere yer verir. Arzu ederseniz patili dostunuzun beslenme rutininde vitaminli kedi maması türlerini tercih edebilirsiniz. 

Kedilerde Sağlıklı Su Tüketimi Nasıl Sağlanır?

Canlılarda yaşamın devamlılığını sağlayan su tüketimi, kedi beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Kedinizin metabolizması, tükürük bezleri ve sindirim sistemi için düzenli su içmesi son derece mühimdir. Bunun için öncelikle kedinizin daima temiz ve taze suya ulaşmasını sağlamalısınız. Ayrıca su kabının temiz olması da es geçilmemesi gereken noktalar arasındadır. Bu konuda bir hayli titiz olan kediler, kaba kendi tüyleri bile düşse su içmeyi reddedebilir. Sayılanlara ek olarak suyu mama kabının yakınına koyabilir, 15-20 derece sıcaklığında tutabilirsiniz.Kurulum Gerektirmeyen Bulut Veteriner Programı

14 günlük ücretsiz deneme süresince tüm özelliklerimizden ücretsiz faydalanın.

14 Gün Ücretsiz Deneyin