Veteriner Hekimlerin Hayvanlara Sağladığı Hizmetler

Tarih : 25.01.2024 | Kategori: Veteriner Klinik Yönetimi
Veteriner Hekimlerin Hayvanlara Sağladığı Hizmetler

Can dostlarımızın sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesi, sağlık sorunlarının giderilmesine bağlıdır. Bulaşıcı hastalıklar, beslenme kaynakları sorunlar ve diğer problemler bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Veteriner hizmetleri, bu rahatsızlıkların giderilmesini ve evcil hayvanlarımızın mutlu bir yaşam sürmesini amaçlar. Söz konusu hizmetlerin oldukça geniş bir kapsama sahip olduğunu söylenebilir.

Veterinerlerin Çalışma Alanları Nelerdir?

Veteriner hizmetleri hayvan sağlığını ilgilendiren hemen her alanda geçerlidir. Evcil hayvan klinikleri, çiftlikler, milli parklar, hayvanat bahçeleri ve bunun gibi pek çok yer veteriner hekimlerin çalışma alanları arasındadır. Hayvanların gıda güvenliği, refahı ve beslenmesi de bu meslek grubunun iş tanımında yer alır. 

Evcil hayvan bakımı, sağlık için bazı önlemler almayı gerektirir. Tüylü dostlarımız bazen hastalanabilir, yaralanabilir veya beslenme gibi konularda desteğe ihtiyaç duyabilir. Veterinerlik hizmeti hayvan bakımının ayrılmaz bir parçasıdır. Dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi düzenli kontrollere ve bakıma bağlıdır. Bunun için bariz bir sağlık problemi olması gerekmez. Örneğin; kedi ve köpeklerin seyahatlerden önce aşılanması kanunen zorunludur. Bu tür işlemler ise veterinerler tarafından yapılır.

Veteriner Hekimlerin Hayvanlara Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Dostlarımızın sağlığını ilgilendiren pek çok konu veteriner hizmetleri arasındadır. Rutin sağlık kontrolleri, aşı ve önleyici tedavi uygulamaları bu hizmetler arasında ilk sıralarda yer alır. Tedavi, cerrahi müdahale, acil bakım ve beslenme danışmanlığı gibi hizmetler de veterinerlik uygulamalarına dâhildir. Hekimlerin sunduğu başlıca hizmetler şunlardır:

Rutin Bakım ve Sağlık Kontrolleri

Rutin sağlık kontrolleri, evcil dostlarımızın genel sağlık durumunun değerlendirilmesini amaçlar. Bu değerlendirme, potansiyel sorunların teşhis edilmesini kolaylaştırır. Veteriner kontrolü sırasında bazı önleyici tedbirler alınabilir. Örnek olarak; alerji durumu bu kontrollerle önceden tespit edilebilir ve anti-alerjik bir beslenme programı oluşturulabilir. Düzenli olarak yapılan kontroller, hastalıkların önceden veya başlangıç aşamasında tespit edilmesini sağlar. BulutVet tarafından geliştirilen veteriner tedavi takibi uygulamasıyla kontrolleri düzenli yürütmek ve tıbbi geçmiş oluşturarak gereken önlemleri almak mümkündür.

Aşı ve Önleyici Tedaviler

Enfeksiyon hastalıkları; özellikle kedi ve köpeklerde sıklıkla görülür. Enfeksiyonun başlangıç aşamasında önlenmesiyse dostlarımızı ciddi bir sağlık probleminden korur. Evcil hayvan aşıları bu amaçla sıklıkla uygulanır. Bu aşılar, hayvanların bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç geliştirmelerine yardımcı olur. Söz konusu uygulama yaş, tür, yaşam koşulları gibi kriterlere göre yapılabilir. 

Önleyici tedaviler, hastalıkların bünyeyi sarmadan önlenmesini amaçlar. Bunun için aşının yanı sıra ilaç tedavileri de uygulanabilir. Diğer yandan beslenme ve yaşam rutiniyle alakalı sağlık sorunları varsa bunların da önleyici uygulamalar ile çözülmesi mümkündür.

Gelişmiş Tıbbi Teşhis Yöntemleri Sayesinde Hastalık Tedavisi

Hayvan hastalıkları bazen gelişmiş tıbbi teşhis gerektirebilir. Bunun için radyolojik görüntülemenin yanı sıra ultrasonografi ve endoskopi gibi yöntemlerin uygulanması gerekebilir. Söz konusu yöntemler, ciddi rahatsızlıkların tespit edilmesini ve gereken tedavi reçetesinin oluşturulmasını sağlar. 

Gelişmiş tıbbi teşhis yöntemleri, hastalıkların erkenden anlaşılmasını kolaylaştırır. Bu sayede daha hızlı bir tedavi uygulamak mümkün olur. Veteriner hekimler, bu teşhislerden yola çıkarak özel tedavi planları oluşturur. İlaç, aşı ve beslenme gibi süreçleri kapsayan tedaviler dostlarımızın sağlık problemlerinin giderilmesini sağlar.

Profesyonel Cerrahi Müdahaleler ve Acil Bakım

Cerrahi müdaheleler hiçbir zaman ilk tercih değildir ancak bazen dostlarımızın sağlığı için böyle önlemler alınması gerekebilir. Gelişmiş tıbbi teşhislerde müdahale edilmesi gereken bir durum tespit edildiyse bu tür uygulamalar yapılabilir. Sterilizasyon, tümör çıkarılması, yara bakımı gibi işlemler bu süreçte gerçekleştirilir. Diğer yandan kaza veya yaralanma gibi acil bir durum olduğunda da bu tür müdahaleler gerekebilir.

Cerrahi müdahalenin zorunlu tedaviler dışında uygulandığı durumlar bulunur. Hayvan kısırlaştırma bunlardan biridir. Bazı durumlarda dostlarımızın sağlıklı bir hayat yaşamaları için kısırlaştırma işleminin uygulanması gerekebilir. Tüm bu süreçleri veteriner hasta takip programı üzerinden kolaylıkla gözlemlenebilir.

Sağlıklı Bir Ağız ve Diş Yapısı için Dental Bakım

Evcil dostlarımızın dünyayla teması genellikle ağız yoluyla olur. Onların bir şeyleri ısırmayı, kemirmeyi veya ağızlarında oynamayı sevdiğini söyleyebiliriz. Diğer yandan, evcil hayvanlar bazen iştahlı olabilir ve farklı şeyleri yemeye çalışabilir. Tüm bunları düşününce ağız ve diş sağlığının hassas bir konu olduğunu söylemek mümkündür.

Kediler ve köpeklerde diş taşı, diş eti hastalıkları gibi sağlık problemleri görülebilir. Bunları önlemek ve tedavi etmek için ise erken teşhis gerekir. Rutin kontrol ve dental bakım ile söz konusu sağlık problemlerinin üstesinden gelmek mümkündür. Diş ile ilgili hastalıkların tedavi edilmesi hayvanların genel sağlığının korunması açısından da önemlidir.

Beslenme Danışmanlığı

Beslenme, dostlarımız için oldukça hassas bir konudur. Yanlış beslenme, alerji başta olmak üzere pek çok sağlık problemine yol açabilir. Örneğin, küçük ırk bir köpeğiniz varsa bu tür için geliştirilmiş özel gıdaları tercih etmeniz gerekir. Diğer ırklar için üretilen besinler minik dostlarımız için pek faydalı olmayabilir. Veteriner hekimler, hayvanların beslenmeleri için doğru reçeteleri üretir.

Aşırı ve dengesiz beslenmenin doğurduğu bazı problemler vardır. Kedi ve köpeklerde sıklıkla görülen obezite bunlardan biridir. Böyle bir durum veya benzer sağlık problemleri söz konusuysa özel bir beslenme programının uygulanması gerekir. Veterinere başvurarak bu tür rahatsızlıklar için özel diyet reçeteleri oluşturmak ve temin edilmesi gereken besinleri öğrenmek mümkündür.

Evcil Hayvan Sahipliği ile İlgili Yapılması Gerekenler

Veteriner hekimlerin iş tanımında hayvan sağlığıyla ilişkili önlemler dışında da bazı alanlar bulunur. Hayvanların lisanslanması, kısırlaştırılması ve kayıt altına alınması da bu iş kolunun görevleri arasındadır. Söz konusu görevlerden bazıları şunlardır:

Lisanslama ve Kayıt Gereklilikleri

Kanunlara göre konut veya iş yeri alanlarında beslenen hayvanların kimliklendirilmesi gerekir. Evcil hayvan kimliği çıkarmak ise veteriner hizmetlerine dâhildir. Veterinerler, kayıt ve lisanslama süreçlerini takip ederek hayvanların kimliklendirilmesini sağlar. Bu uygulama, dostlarımızın resmi olarak kayıt altına alınmasına yardımcı olur.

Kimlik uygulaması, sağlık kontrollerinin takibi açısından da önemlidir. Örnek olarak; yapılan aşılar ve uygulanan tedaviler kimliğe kaydedilir. Bu kimliklere bakarak hayvanın medikal geçmişini, aşılarını ve tedavilerini görmek mümkündür. Hayvanların kayıt altına alınması aynı zamanda kayboldukları zaman bulunmalarını kolaylaştırır. Sonuç olarak kimlik uygulaması dostlarımızı korumak ve onlara daha sağlıklı bir hayat sunmak için önemlidir.

Kısırlaştırma ve Mikroçip Uygulamaları

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre evcil hayvanların mikroçip uygulaması ile kayıt altına alınması gerekir. Dostlarımızın içine yerleştirilen mikroçipler onların resmi olarak kaydedilmesini sağlar. Söz konusu çipler aynı zamanda tüylü dostlarımızın kaybolmalarını önler ve onlara anında ulaşılmasını kolaylaştırır. Çipin yerleştirilmesi ve kaydedilmesi ise veteriner hekimlerin görevidir.

Evcil hayvan mikroçip uygulaması genellikle kısırlaştırmadan sonra yapılır. Kısırlaştırma, dostlarımızın sağlıklı bir hayat sürmeleri için zorunlu olan bir uygulamadır. Bu uygulama, özellikle evde beslenen kedi ve köpeklerde kanser gibi risklerin elenmesini sağlar. Kısırlaştırma uygulamasının yapılması ve devamında hayvanın çiple kayıt altına alınması veterinerin görev tanımında yer alır.

 Kurulum Gerektirmeyen Bulut Veteriner Programı

14 günlük ücretsiz deneme süresince tüm özelliklerimizden ücretsiz faydalanın.

14 Gün Ücretsiz Deneyin