Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Tarih : 27.07.2020 | Kategori: Evcil Hayvan Bakımı
 Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedilerde tuvalet egitimi, evinde kedi besleyen her hayvan sever tarafindan bilinmesi gereken önemli konular arasinda yer almaktadir. Ancak kedilerde tuvalet egitimi nasil verilir sorusunun yanitlarini aktarmaya baslamadan önce sunu belirtelim: Kediler, kendilerine has karakteristik özellikleri bulunan canlilardir ve onlari sahip olduklari huylarindan vazgeçirmek oldukça zordur. Dolayisi ile kedilerde tuvalet egitimi olabildigince küçükken verilmelidir.

Kedilerde Tuvalet Egitimi Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kediler, kendilerini diger canlilardan ve hatta kendi türlerinden dahi korumak isteyen hayvanlardir. Dolayisi ile iz birakmayi sevmez; bu nedenle de tuvaletlerini gizlemekten mutlu olurlar. Bundan dolayidir ki bir kedi tuvaletini yaptiktan sonra, üzerini kapatmayi sever. Bu özellikleri dolayisi ile tuvalet egitimi verirken onlara aradiklari gizliligi saglamak en gerekli yöntemdir.
Bazi kediler ise tuvaletlerini saksi içlerine yapmayi tercih ederler. Bunun en önemli nedeni, toprak içerisinde bulduklari bir minerale gereksinim duymalarindan kaynaklanmaktadir. Bu sorunu çözmek isteyen kedi sahipleri, saksilarinin etrafini alüminyum folyo ve içlerini de çakil taslari ile dekore edebilirler.Bazi kedilerin, tuvalet egitimi verilmesine ragmen, tuvaletlerini disariya yapmalari, mutlaka göstermek istedikleri bazi seylerin bulundugunu isaret etmektedir. Muhtemelen bir saglik problemleri vardir. Hiç vakit kaybetmeden veterinere basvurmak bu gibi durumlarda oldukça idealdir.

Kedilerde Tuvalet Egitimi Nasıl Verilir?
Kedilerde tuvalet egitiminin, kediler henüz yavru iken verilmeye baslanmasi gerekir. Bunun için bir kedi kum kabina gereksinim vardir. Bu kabin kapali olmasi, kedinin, ihtiyacini giderirken izlendigini hissetmesini önlemek adina önemlidir.Kap içerisine konan kumun ise emici bir yapida olmasi gerekir. Sık sık kaba kum konması gerekirken, 20 günde bir de kumun tamamı değiştirilmeli ve kap yıkanmalıdır.Kurulum Gerektirmeyen Bulut Veteriner Programı

14 günlük ücretsiz deneme süresince tüm özelliklerimizden ücretsiz faydalanın.

14 Gün Ücretsiz Deneyin