Köpek Sağlığı için Önemli Bilgiler Köpeklere Yedirilmemesi Gerekenler

Tarih : 10.04.2020 | Kategori: Evcil Hayvan Bakımı
Köpek Sağlığı için Önemli Bilgiler Köpeklere Yedirilmemesi Gerekenler

Yemek saatlerinizde ya da atıştırırken köpeğinizin sizi, talepkâr ve masum bakışlarla izlediğine şahit olabilirsiniz. Bu karşı konulması zor bakışlar nedeniyle sevimli dostunuza kendi besinlerinizden vermek istemeniz oldukça muhtemeldir. Fakat köpeğinize iyilik yaptığınızı düşünürken aslında onun sağlığını riske attığınızı bilmelisiniz. Zira tüylü dostunuz için en uygun besin, kendi sindirim sistemine uygun olarak hazırlanan mamalardır. Ayrıca köpeğinize bazı gıdaları kesinlikle vermememiz önerilir. Yazının devamında köpeklere zararlı besinlerden bahsettik.

Çikolata, Çay ve Kahve

Çikolata, köpeklere zararlı besinler denildiğinde ilk akla gelenler arasındadır. Zira bu besinde yer alan teobromin ve metilksantin bileşikleri, patili dostunuzun sindirim sistemine zarar verebilir. Örneğin ishal, kusma ve pankreatit gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Çikolatanın yoğunluğuyla beraber söz konusu sorunların açığa çıkma riski de artar. Bu nedenle bitter çikolatanın köpeklerde daha fazla sindirim ve metabolik sistem problemlerine sebebiyet verdiği söylenebilir. 

 

Köpekleri ishal yapan yiyecekler ve içecekler listesinde kafeinli gıda ürünleri de yer alır. Kahve ve çay, metilksantin bileşiğini içerir. Söz konusu bileşene bağlı olarak köpeklerde nefes darlığı, hiperaktivite, anormal kalp ritmi, titreme nöbetleri, aşırı susuzluk ve idrara çıkma gibi rahatsızlıklar gözlemlenebilir. Sayılan sorunları önlemek için çayınızı ve kahvenizi, sevimli dostunuzun ulaşamayacağı yerlerde tutmanızda fayda vardır.

Süt ve Süt Ürünleri

Hayatınıza bir patili arkadaş dâhil etmeden önce, köpek bakmanın zorluklarını idrak etmeniz oldukça mühimdir. Özellikle henüz bedensel sistemleri yeni yeni gelişen yavru köpeklerin son derece hassas bir bakıma ihtiyaç duyduğunu bilmelisiniz. Bu dönemde minik dostlara süt ve süt ürünleri vermek ise en sık yapılan hatalardan biridir. Bahsi geçen gıda ürünlerinde yer alan protein, yavru köpeklerin gelişimi için önemli bir bileşendir. Fakat yalnızca anne sütünden alınmalıdır. 

 

Süt ve süt ürünlerindeki laktoz, köpekler tarafından sindirilemez. Bu nedenle hazımsızlık, gaz ve ishal gibi sorunlara sebep olabilir. Anne sütü içemeyen yavru köpekler için özel olarak geliştirilen tozlar bulunur. Ailenizin yeni üyesine, bu süt tozlarından tavsiye edilen dozlarda verebilirsiniz. Öte yandan, mecbur kaldığınız durumlarda köpeğiniz için laktozsuz sütleri tercih etmeniz önerilir.

İşlenmiş Hayvansal Gıdalar

Köpeklere zararlı besinler arasında işlenmiş hayvansal gıdalar da yer alır. Sevimli dostunuzun kokusuna ve tadına bayıldığı bu besinler, köpeklerin sağlığı için riskli olan bileşenler içerir. Sodyum, yağ, baharatlar, kimyasal ve koruyucu maddeler, bahsi geçen unsurlardan yalnızca bazılarıdır. Sucuk, sosis ve salam gibi besinlerde bulunan ilgili bileşenler, köpeğinizin sindirim sisteminde hasara yol açabilir. Ayrıca kimyasal ve koruyucu maddeler, bireylerde olduğu gibi patili dostlarda da kanser riskini artırabilir. 

Çiğ Yumurta ve Pişmemiş Hayvansal Ürünler

Bazı doğru bilinen yanlışlar hem insan hem de hayvan sağlığını tehlikeye atabilir. Bunların başında ise çiğ yumurtanın faydalı bir besin olduğu düşüncesi gelir. Çiğ yumurtada bulunan salmonella bakterisi, bağırsak enfeksiyonlarına ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir. Köpeklere yasak yiyecekler arasındaki çiğ yumurtada avidin bileşeni de yer alır. Avidin, biotin yani B7 vitaminin en büyük düşmanıdır. Bu vitaminin vücutta emilimini engeller. Biotin eksikliği olan köpeklerde ise cilt ve tüy problemleri gözlemlenebilir.

Kemik ve Kılçık

Köpekler için zararlı besinler içerisinde onların çok sevdiği bazı gıdalar da bulunur. Patili dostların büyük bir keyifle yediği kemikler, kırıldığında âdeta keskin bir cam parçasına dönüşür. Benzer şekilde kılçıklar da aynı özelliği taşır. Özellikle pişmiş kemiğin ve kılçığın kırılma riski oldukça yüksektir. Bu besinler; köpeğinizin ağzında, yemek borusunda ve iç organlarında yırtılmalara sebebiyet verebilir. Ayrıca patili dostların boğulmasına da neden olabilir. Uzmanlar, köpeğinize uygun boyutlarda çiğ kemik vermenizi ve bu besini çiğnerken onu gözetim altında tutmanızı tavsiye eder.

Kedi Maması

Köpeklere yedirilmemesi gerekenler arasında kedi mamaları da sayılabilir. Patili dostların mamaları, onların bedensel aktivitelerine uygun içeriklerle hazırlanır. Bu nedenle kedilere ve köpeklere yönelik mamalar pek çok açıdan birbirinden farklıdır. Kedilerin mamalarında görece fazla miktarda yağ, protein ve taurin konsantrasyonu vardır. Kedilere kıyasla daha hepçil beslenen köpekler için bu oranlar fazla gelebilir. Buna bağlı olarak sevimli dostunuzda kalp damar hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi sorunlar açığa çıkabilir.

Mantarlar

Mantar türleri, köpeklere zararlı besinler arasındadır. Özellikle yabani mantarlar, toksin etkisi yaratarak patili dostunuzda ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle hem yaşam alanınızda hem de açık havada zaman geçirirken köpeğinizin mantardan uzak durmasına dikkat etmeniz gerekir. Minik arkadaşınızın türünü bilmediğiniz bir mantar yediğini anladığınızda derhal veteriner hekimlere başvurmalısınız.

Avokado

Avokadoda yer alan persin, köpekler için zehirli bir maddedir. Avokadonun yaprağından çekirdeğine kadar her bir bölümü, patili dostunuzun sağlığı için risklidir. Dolayısıyla köpeğinizi solunum, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına yol açabilen avokadodan uzak tutmanız son derece önemlidir. 

Meyve Tohumları

Köpeğe zararlı yiyecekler listesinde meyve tohumları da yer alır. Meyve tohumları, boyutları ve içerikleri nedeniyle sevimli dostunuza zarar verebilir. Örneğin cennet hurması çekirdeği, köpeklerde ince bağırsak rahatsızlıkları meydana getirebilir. Şeftali, erik ve elma gibi meyvelerin çekirdeklerinde ise zehirlenmeye neden olabilen siyanür bulunur.

Üzüm Çeşitleri

Üzüm çeşitleri, köpeklerin yememesi gerekenler arasındadır. Yaş ve kuru üzümde hayvanların sindirim sistemi tarafından parçalanamayan tanen bileşeni vardır. Buna bağlı olarak toksin etkisi açığa çıkabilir ve zehirlenmeler yaşanabilir. Üzüm tüketen köpeklerde kusma ve ishal belirtileri gözlemlendiğinde hemen veteriner hekime gidilmesi önemlidir.

Tütün ve Alkol

Köpeklere zararlı besinler listesinde tütüne ve alkole de değinmekte yarar vardır. Bireylerin sağlığını olumsuz etkileyen bu unsurlar, ihmal sonucunda patili dostları da riske atabilir. Köpeğinizin kaşla göz arasında söz konusu zararlı ürünleri denediğini fark edebilirsiniz. Bu sorunu engellemek için tütün ve alkol ürünlerini, sevimli dostunuzun ulaşamayacağı yerlerde tutmanız mühimdir.

Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak, köpeğiniz için güçlü bir toksiktir. Çiğ ya da pişmiş olması fark etmeksizin köpeklerin yememesi gereken şeyler arasındadır. Bu besinlerde bulunan disülfit ve sülfoksit,  patili dostunuzun kırmızı kan hücrelerini etkileyerek anemiye yol açabilir.

Tuzlu, Küflü ve Bozulmuş Gıdalar

Köpeklerin asla yememesi gereken yiyeceklere tuzlu, küflü ve bozulmuş gıdalar örnek verilebilir. Çürüyen ve küflenen besinler, toksin etkisi yaratarak can dostunuzun zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca organel rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir. Köpeklere zararlı besinlerden olan tuzlu gıdalar ise sevimli arkadaşınızın vücudundaki elektrolit dengesini bozabilir. Zamanla hipertansiyon, kalp ve böbrek rahatsızlıklarını tetikleyebilir.

Şekerli Gıdalar ve İçecek Türleri

Şekerli yiyecekler ve içecekler, köpeklere zararlı besinler arasındadır. Köpeklerde görülen diş hastalıklarının ve diyabetin temelinde çoğunlukla şekerli gıda tüketimi yer alır. Ayrıca bu besinler, aşırı tüketildiğinde görme kayıplarına da sebep olabilir. Köpeğinizi mutlu etmek için ona ödül olarak dondurma ve çikolata gibi şeker içeren besinleri değil; özel içeriklere sahip ödül mamalarından verebilirsiniz.

Yapay Tatlandırıcılara Sahip Ürünler

Köpeklere zararlı yiyeceklerden bir diğeri de yapay tatlandırıcılar içeren ürünlerdir. Bu gıda ürünleri hem insanların hem de patili dostların sağlığını riske atabilir. İnsülin miktarını artırarak glikoz yoğunluğunun ve kan şekerinin düşmesine yol açabilir. Buna bağlı olarak kusma ve ishal gibi belirtilerin yanı sıra zamanla karaciğer hasarları da açığa çıkabilir. 

Mayalı Hamur

Mayalı hamur, tadı ve kokusu nedeniyle köpeğinizin iştahını kabartabilir. Fakat köpeklere zararlı olan yiyeceklerden biridir. Hamurda bulunan maya, patili dostunuzun hazımsızlık sorunları çekmesine neden olabilir. Aynı zamanda yarattığı fermente etkisinden dolayı köpeğinizin alkol zehirlenmesi yaşamasına sebebiyet verebilir.Kurulum Gerektirmeyen Bulut Veteriner Programı

14 günlük ücretsiz deneme süresince tüm özelliklerimizden ücretsiz faydalanın.

14 Gün Ücretsiz Deneyin