Köpekler Için Egzersiz Önerileri

Tarih : 4.03.2020 | Kategori: bulutvet
Köpekler Için Egzersiz Önerileri
Köpekleriniz dogdugu ilk günden itibaren hareket etmek, kosmak, yürümek için dünyaya gelmistir. Köpekler bizlere avlanmak, koruma saglamak ya da sürü gütmek gibi amaçlar için üremislerdir.

Ama günümüzde evcil hayvan olarak besledigimiz köpeklerin en temel görevi evde pineklemekle geçmekte. Yaradilislarindaki amaçlarin disina çikip kapali ve dar alanlarda tutulmaktadir. Bu sebeple daha pasif bir hayata alismak zorunda birakilmaktadirlar. Temel ihtiyaçlari olan beslenmelerini mama ve su kabinda alan köpekler çogu zaman hareketsiz ve yalniz birakilmaktadir. Günün büyük bir kismini dar ve kapali bir alanda birakilan köpekler zamanla gelisimlerinde sorunlar yaratmaktadir. Bunun sebebi ise yeteri kadar hareket etmemelerinden kaynaklanmaktadir. Bazi köpek sahipleri bahçeye sahip olmalari köpeklerinin egzersiz ihtiyaci olmadigini düsünürler. Maalesef durum tam aksinedir. Çünkü köpekler sahip olduklari bahçede kendi kendilerine tur atmaz egzersiz yapmazlar. Önemli olan sizinle girdigi etkilesimdir.
3523651

Peki Köpekler Egzersiz Yapmadigi Zaman Çikabilecek Sorunlar Nelerdir?
Köpekler birer genç bireyler gibidir. Onlara enerjileri ile yapabilecekleri bir sey vermezseniz kendi baslarina yapacak bir sey illaki bulurlar ve bu bulduklari sey sizin hosunuza gitmeyebilir. Egzersiz yapmayan köpeklerdeki davranissal problemler asagida yer almaktadir:

1. Dikkat çekebilmek için havlama ve aglama egilimleri sergilerler.
2. Arastirmaci davranislar. Çöp karistirma etrafi dagitma gibi.
3. Asiri heyecan ve hiperaktiflik.
4. Insanlarin üzerine atlama, isirma.
5. Itaatsizlik ve kural tanimama.

Peki Düzenli Egzersiz Sonuçlari Nelerdir?
1. Yukarida belirtilen davranislar ortadan kalkacaktir.
2. Köpeginiz dinç ve saglikli olacaktir.
3. Kilo kontrolü saglanma.
4. Köpekler gün içerisinde yaptigi aktivite sonucunda gecelerini yorgun ve uykulu geçirecektir. Böylece gece aktiviteleri minimuma inecektir.
287

Köpeginize Yaptirabileceginiz Egzersizler Nelerdir?
1. Köpeginize aerobik egzersizler yaptirabilirsiniz.
2. Bazi köpeklere yarim saatlik hizli tempolu bir yürüyüs yeterli olabilir.
3. Eger kosu veya yürüyüsü sevmiyorsaniz köpeginize itaat egitimi ve çigneme oyuncaklari fiziksel egzersize alternatif bir çözüm olusturabilir.
4. Köpeginiz hareketli, oyunsever bir köpek ise tasma ile gezdirirken uzayabilir tasma kullandiginizda köpeginizin sizi yormadan etrafi kesfetmesine izin verebilirsiniz.
5. Cins itibariyle bazi köpekler çok hareketli olabiliyor bu yüzden tasmali yürüyüsler yetersiz kalacaktir. Bunun üstesinden gelebilmek için sizinde hareketli olmaniz gerekecektir.
6. Köpeginize tasmasiz olarak yaptiracaginiz aktiviteler ise tasmasiz kosu, tirmanis veya genis çitli bir alanda bisiklet sürme.
7. Bazi köpekler ise yüzmekten veya top oynamaktan büyük keyif alirlar. Imkanlar dahilinde bunlar yapilabilir.


Kurulum Gerektirmeyen Bulut Veteriner Programı

14 günlük ücretsiz deneme süresince tüm özelliklerimizden ücretsiz faydalanın.

14 Gün Ücretsiz Deneyin